Temel Excel Formülleri

Her inşaat mühendisinin hatta her mühendisin bilmesi gereken programların başında Excel gelir. Excel kocaman bir deniz gibidir. Her yerde ne zaman ihtiyacınız olsa işinize yarayacak ilk program Excel’dir. Bu yazımda birkaç tane temel Excel formülünü açıklamak ve örnek kullanımını göstermek istiyorum. 

1. CONCATENATE:

Kolonlardaki verileri (sayı, text ya da tarih) kolayca birleştirmenizi ve üstelik birleştirirken format da vermenizi sağlıyor. “&” ile birleştirmenin çok ötesinde bir fonksiyon bu.

2. COUNT, COUNTA, COUNTBLANK, COUNTIF:

Adından da anlaşılacağı üzere, bu formül verileri belirli koşullar altında adet olarak sayabiliyor. Özellikle COUNTIF, çok büyük verilerde, belli kriterleri yerine getiren verileri bulup sayabiliyor. Böyle bir formül kullanmayıp gözle saymanız sizi yanlışa götürebilir.  

3. HLOOKUP & VLOOKUP

İlk öğrendiğimden bu yana hayran olduğum bir formül bu. Çok sık kullanırım. Aradığın veriyi gidip bulup, onun satırındaki başka bir veriyi temin etmeyi sağlıyor. Aşağıdaki örnekte, sınav sonucuna göre harfi vlookup formülüyle referans tablosundan getiriyor. Verinin alınacağı tabloyu F4 ile sabitlemeyi, 1.kolonun seçimin ilk kolonu olduğunu ve Excel’in saymaya ordan başladığını ve bir de False seçmeyi (ya da “0” yazmayı) unutmayın.

4. INDEX & MATCH

Bir matris görünümlü tabloda, kolonda eşleşen bir veriyle, satırda eşleşen bir verinin tabloda kesiştiği yeri size getirir. Genellikle INDEX ile beraber MATCH de kullanılır.

5. ISNA

Excel kullanıcılarının herhalde en sevmediği şey, hücrede #N/A’yı görmektir. Hücrede #N/A olduğunda çoğu zaman onu elle sileriz ve ordaki formül de maalesef kaybolmuş olur. Her defasında formülü nerde sildiğinizi kontrol etmek istersiniz. ISNA formülü işte bu noktada hayat kurtarıyor. Eğer formülünüzün #N/A’ya dönme olasılığı varsa, formülünüzü ISNA içine almanızı öneririm. Genelde IF ile kullanılır; çünkü #N/A olduğunda formülün oraya bir şey yazmasını istersiniz (“0” gibi mesela). Resimdeki örnek 1300 değerini bulamadığı için “No” yazacak örneğin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir